اخبار اخبار

پیش بینی ابتلا به بیماری با ساعت مچی هوشمند


اینکه فناوری بتواند ابتلای قریب الوقوع به بیماری را به اطلاع فرد برساند اتفاق مهمی است که زندگی انسانها را دگرگون خواهد کرد. 

بدون شک آنفلوآنزا یکی از چالشهای بزرگ علم پزشکی به حساب می آید و حتما شما هم آرزو می کنید که فناوری نوینی ارایه شود و این بیماری را پیش از ابتلا هشدار دهد. اکنون دانشمندان بر روی فناوری پوشیدنی کار می کنند که این قابلیت را دارد یعنی به فرد می گوید که تا ابتلا به آنفلوآنزا و احتمالا بیماریهای دیگر فاصله ای ندارید. این کار صرفا از طریق ردیابی سیگنالهای طبیعی منتشر شده از طرف بدن صورت می گیرد.

 این نوآوری در دانشگاه استنفورد ارایه می شود جایی که مایکل اسنایدر با همکاری تنی چند از دیگر محققان این دانشگاه بر روی آن کار می کنند. او برای اینکه نشان دهد فناوری مورد نظرش اثرگذار است از مدتها پیش یعنی حدود یک سال پیش مجموعه ای متشکل از ۷ حسگر پیشرفته را به بدنش متصل کرده تا کارکرد آنها را مورد ارزیابی قرار دهد.

 اگرچه اسنایدر به ظاهر اوضاع و احوال مساعدی داشت و همه چیز به نظر عادی می رسید اما حسگرهایی که وی آنها را به نوعی پوشیده بود علائم غیرعادی و عجیبی را نشان می دادند. این دانشمند احساس خوبی داشت اما ضربان قلبش سریعتر از حالت عادی بود، دمای پوستش افزایش یافته بود و سطح اکسیژن خونش نیز افت کرده بود. این موارد همگی از احتمال ابتلای وی به نوعی بیماری حکایت داشت. او در ادامه با مصرف چند دارو، به وضعیت عادی بازگشت.

 حالا این محققان ایده جالب توجهی را دنبال می کنند. آنها فکر می کنند که ساعتهای مچی هوشمند قابلیت آن را دارند که ابتلا به بیماری را پیش از وقوع این وضعیت به فرد گوشزد کنند تا او هرچه سریعتر اقدامی برای جلوگیری از مبتلا شدن انجام دهد، یعنی دقیقا همان فرآیندی که برای اسنایدر هم روی داد.

 آزمایشاتی به مدت دو سال و با حضور ۴۰ داوطلب انجام شده که نشان می دهد ساعتهای مچی هوشمندی که با ضریب دقت بالایی ضربان قلب و افزایش دمای پوست را نشان می دهند می توانند به عنوان ابزاری کاربردی برای ارایه هشدارهای لازم به افراد در آستانه ابتلا مورد استفاده قرار گیرند زیرا این دستگاههای کوچک دارای همان حسگرهایی هستند که اسنایدر به خود متصل کرده بود. بدین ترتیب می توان گفت این روزها ابزاری کاربردی اما با قابلیت کمتر شناخته شده در اختیار داریم یعنی ساعتهای مچی هوشمند.